Subiekt 4 dla Apple Macintosh – część 1

2 marca 1995 roku JTT Computer wrocławski dystrybutor i producent sprzętu komputerowego, podpisał z Apple Computer IMC Sad Ltd, list intencyjny w sprawie sprzedaży produktów Apple w segmencie rynku SOHO. Komputery Macintosh trafiły do sieci sprzedaży ADAXów w trakcie wakacji tego roku.

Obie firmy liczyły, że jednemu z liderów sprzedaży komputerów w Polsce uda się rozpropagować markę wśród Polaków. Zarówno użytkowników domowych, jak i wśród małych firm. Niestety tak się nie stało, jednym z powodów była oczywiście cena, a drugim fakt, że nie istniało zbyt wiele polskiego oprogramowania na Macintoshe. O pirackim rynku nie wspominam, bo w zasadzie nie istniał, a przypomnę, że w owym czasie piractwo trwało jeszcze w najlepsze

INSERT też chciał spróbować

Prawdopodobnie firma Insert postanowiła skorzystać z tego porozumienia i podjęła się próby przeniesienia swoje głównego hit do świata Macintosha. I tak powstał Subiekt 4 / Mac. Do rąk sprzedawców sieci JTT trafiły wersje Demo, Testowe i chyba finalne (?) oraz cenniki i pismo przewodnie. Co ciekawe w internecie, brak jakiejkolwiek wzmianki o tym fakcie!

W moim archiwum przetrwały dyskietki instalacyjne wszystkich tych wersji, czy zawierają dziś jeszcze dane? Nie wiem, postaram się to sprawdzić. Oto jak wyglądają.

Subiekt 4 / Mac wersja DEMO
Subiekt 4 / Mac wersja testowa
Subiekt 4 / Mac wersja finalna?